….iz 23. zasedanja držav pogodbenic Barcelonske konvencije (COP 23, Portorož 5.-8. 12. 2023)

V Portorožu se je zaključilo 23. zasedanje držav pogodbenic Konvencije o varovanju morja in obal Sredozemlja – Barcelonske konvencije. Države pogodbenice so sprejele več pomembnih zavez za zaščito Sredozemlja ob vse večjem vplivu podnebnih sprememb, zmanjševanju biotske raznovrstnosti in onesnaženju v Sredozemlju v slogani “od odločitev k dejanjem”. Zavod RS za varstvo narave (ZRSVN) je pri zasedanju sodeloval z vsebinsko podporo s področja varstva in ohranjanje morske biotske raznovrstnosti.

Odlična novica prihaja za morske pse in raže v Sredozemlju. Na 23. zasedanju COP 23 so se države pogodbenice strinjale, da bodo strogo zaščitile šest vrst ogroženih morskih psov in raž ter sprejele upravljavske ukrepe še za dodatne tri vrste. Države pogodbenice so potrdile pomembne dokumente, ki naslavljajo še druge vsebine varstva morske biotske raznovrstnosti Sredozemlja: potrdile Program obnove za ogroženo vrsto sredozemskega endemita – leščurja (Pinna nobilis), katerega populacije v Sredozemlju so v zadnjih letih drastično upadle zaradi okuženosti s patogenim parazitom. Prav tako slavimo sprejetje dveh posodobljenih Akcijskih načrtov – za ohranjanje morskih in obalnih vrst ptic ter za preprečevanje vnosa invazivnih tujerodnih vrst. Sprejeti so bili tudi trije novi pravno zavezujoči regionalni načrti za preprečevanje onesnaževanja iz kmetijstva, akvakulture in urbanih padavinskih voda. S tem zasledujemo slogan zasedanja – “od odločitev k dejanjem”.

Ministrskega zasedanja, ki je potekalo 7. decembra, v okviru 23. zasedanja Držav pogodbenic Barcelonske konvencije, se je udeležil tudi dr. Robert Golob, Predsednik Vlade Republike Slovenije. V svojem nagovoru je med drugim izpostavil problematiko preobremenjenosti Sredozemske regije kot celote ter da ko gre za okolje, le to ne pozna meja. Obenem je poudaril, da Slovenija svoje predsedovanje Barcelonski konvenciji jemlje resno in stremi k uspešnem izpolnjevanju zavez v dvoletnem obdobju predsedovanja. Sledila je vsebinska razprava, v kateri je sodelovala tudi  slovenska znanstvenica na področju boja proti podnebnim spremembam dr. Lučka Kajfež Bogataj, ki je poudarila, da so podnebne spremembe zgolj povečevalno steklo, ki povečujejo že obstoječe težave v okolju in naravi ter da moramo stremeti k bolj učinkovitemu izvajanju sprejetih dogovorov. Ob tem je spodbudna novica, da so Države pogodbenice na 23. zasedanju soglasno podprle ustanovitev novega regionalnega centra za podnebne spremembe, ki ga bo gostila Turčija in bo predvidoma začel z delovanjem leta 2025. Gre za pomembno dejanje na regionalni ravni za učinkovito izvajanje globalnih zavez v boju proti podnebnim spremembam.

Slovenija je na ministrskem zasedanju predstavila promocijski video v katerem je med drugim izpostavila pomen varstva morskih travnikov pozejdonke v slovenskem morju.

Sprejeta je bila portoroška ministrska deklaracija, s katero se ministri sredozemskih držav zavezujejo k učinkovitejšemu izvajanju globalnih in regionalnih sporazumov. Sprejetih je bilo več pravno zavezujočih odločitev za varovanje Sredozemlja ter poudarjen pomen vključevanja mladih, civilne družbe in drugih deležnikov pri naslavljanju okoljskih problemov in iskanju rešitev ter krepitev medgeneracijskega sodelovanja.

Slovenija je na 23. zasedanju pogodbenic prevzela dve letno predsedovanje Barcelonski konvenciji.

Več o sprejetih zavezah in novicah vezanih na predsedovanje konvenciji, najdete na uradni spletni strani slovenskega predsedovanja.


Predstavnici ZRSVN na COP 23