Ob svetovnem dnevu mokrišč se na Zavodu RS za varstvo narave, kjer so in še vedno v povezavi z ohranjanjem mokrišč potekajo številne aktivnosti in projekti, pridružujemo globalnemu praznovanju pod letošnjim geslom “Življenjska povezanost mokrišč in ljudi”. To pomembno prizadevanje nas spominja na ključno vlogo, ki jo mokrišča igrajo pri ohranjanju narave ter zagotavljanju blaginje za vse nas.
Mokrišča so edinstveni ekosistemi, ki nudijo zatočišče številnim rastlinam in živalim, obenem pa so ključna za regulacijo vodnega cikla in ohranjanje kakovosti voda. Poleg tega imajo mokrišča neprecenljiv vpliv na blaženje podnebnih sprememb, saj učinkovito skladiščijo ogljik in prispevajo k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov ter delujejo kot spužva ob neurjih in sprejmejo mnogo večje količine voda od običajne podlage.
Geslo letošnjega svetovnega dneva »Življenjska povezanost mokrišč in ljudi« nas spodbuja, da razmišljamo o povezavi med mokrišči in ekosistemskimi uslugami, ki ga ohranjena mokrišča nudijo, ter našo lastno blaginjo: mokrišča so namreč ključnega pomena pri zagotavljanju pitne vode, obvladovanju poplav, vzdrževanju rodovitnosti tal in pri vzdrževanju biotske raznovrstnosti. Ohranjanje teh naravnih bogastev ni le dolžnost, ampak tudi naložba v trajnostno prihodnost človeštva.
Zavod RS za varstvo narave ohranjanjem mokrišč namenja veliko pozornosti.
Tako smo pripravili in vodili enega obsežnejših projektov WETMAN, kjer smo obnavljali in predali v upravljanje mokrišča na šestih pilotnih območjih ter ozaveščali o mokriščih.
V projektih LJUBA in poLJUBA smo ohranjali in izboljšali stanje mokrotnih travnikov in bazičnega nizkega barja na Ljubljanskem barju. V projektu Mala barja-Marja pa smo s projektnimi partnerji za varovanje mokrotnih površin v osrednji Sloveniji in na Gorenjskem ohranili več kot 65 hektarjev mokrotnih travnikov in z njimi povezane ogrožene vrste rastlin in živali.
V lanskem letu smo na naših velikih nižinskih rekah Muri in Dravi zaključili do sedaj najobsežnejše ukrepe obnove obrečnih mokrišč v Sloveniji. V sklopu projektov Natura Mura in zaDravo smo v zadnjih letih skupno obnovili več kot dvesto hektarjev poplavnih gozdov, travišč, mrtvic, stranskih rokavov in rečnih strug.
Ob reki Muri se bo njihova izvedba nadaljevala v sklopu mednarodnega LIFE projekta LIFE Restore for MDD, ki se izvaja na območju UNESCO 5-državnega biosfernega rezervata Mura-Drava-Donava.
Na Koroškem s februarjem zaključujemo s projektom obnove malih alpskih mokrišč I-SWAMP – Alpine Space Programme , prav ob Svetovnem dnevu mokrišč 2. februarja pa bomo izvedli spletno predstavitev rezultatov projekta.
S projektom Zagon smo na projektnih območjih (Menina planina, Rački ribniki, Radensko polje, Kamniško Savinjske Alpe-Grintavci) na mokriščih, ki so naravni vodni zbiralniki in z zajemanjem in shranjevanjem ogljika zmanjšujejo atmosferske toplogredne pline, izboljšali sposobnost omenjenih ekosistemov za ponor CO2 ter razvili modele upravljanja..
Tudi v potekajočem projektu LIFE-IP NATURA.SI izboljšujemo stanje mokrotnih travnikov v Dravinjski dolini in ob Ličenci in z ukrepi na vodah načrtujemo izboljšanje stanja mrtvic Dravinje.
Še posebej ob ranljivih ekosistemih, kot so mokrišča, opazujemo in odstranjujemo invazivne tujerodne vrste, prav tako pa že vrsto let organiziramo ali sodelujemo pri prenašanju ogroženih dvoživk čez ceste.
Za ohranjanje mokrišč je ključno prav prostorsko načrtovanje, saj lahko v tem procesu usmerjamo občinski in državni razvoj v prostoru na način, da se območja mokrišč ohranja.
Vabimo vse, da se pridružite prizadevanjem za ohranjanje mokrišč in njihovo trajnostno upravljanje. Mokrišča in ljudje smo življenjsko prepleteni. S skupnimi močmi lahko prispevamo k varovanju teh dragocenih ekosistemov in poskrbimo, da jih bodo lahko občudovale tudi prihodnje generacije in uživale v njihovih koristih. Skupaj zagovarjajmo ohranjanje mokrišč, saj le tako lahko prispevamo k življenjski povezanosti mokrišč in ljudi za sedanje in za prihodnje generacije.
Povezava dogodki ob svetovnem dnevu mokrišč na svetovni ravni
Povezava na Uradno spletno stran Svetovnega dneva mokrišč – 2. Februar – worldwetlandsday.org