Evropski dan Nature 2000 v Sloveniji obeležujemo z odprtjem prijav na slovensko nagrado Natura 2000, ki izpostavlja primere dobrih praks z dolgoročnimi pozitivnimi učinki na naravo. Nagrada se dodeluje v okviru integriranega projekta LIFE-IP NATURA.SI za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji, v katerem kot partner sodeluje tudi Zavod RS za varstvo narave (ZRSVN).
Prijave so od 21. maja do 2. septembra 2024 na spletnem mestu natura2000.si odprte za organizacije, aktivnosti in projekte, sofinancirani iz različnih finančnih mehanizmov, ki upravljajo ali vključujejo eno ali več območij Nature 2000 ter so prinesli pozitivne učinke za varstvo narave v zadnjih petih letih. Letos je prvič možnost, da se za nagrado prijavijo tudi znanstvene ljubiteljske akcije.
Primere dobre prakse je letos mogoče prijaviti v šest različnih kategorij. Letošnja novost je kategorija: ljubiteljska znanost za Naturo 2000. Poleg te so mogoče prijave še v naslednje kategorije:
- varstvo vrst in habitatnih tipov na območjih Nature 2000 v Sloveniji,
- slovenski inovativni dosežki znanosti za Naturo 2000,
- družbeno-gospodarske koristi,
- sodelovanje,
- komunikacijske akcije za območja Nature 2000.
Nagrajence druge slovenske Nagrade 2000, bo v letošnjem letu izbrala devetčlanska strokovna žirija, ki jo odlikujejo strokovnjaki, ki poleg raziskovalnega dela postavljajo v ospredje konkretne rezultate na terenu ter sodelovanje in povezovanje med različnimi sektorji, lastniki zemljišč in lokalnimi skupnostmi. Člani strokovne žirije slovenske nagrade Natura 2000, za leto 2024, so:
- Andrej Arih, Javni zavod Triglavski narodni park;
- mag. Martina Kačičnik Jančar, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave;
- Aljaž Jenič, Zavod za ribištvo Slovenije;
- Jana Kus Veenvliet, Zavod Symbiosis;
- mag. Julijana Lebez Lozej, biologinja;
- Tomaž Mihelič, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije;
- mag. Matevž Močnik Grčar, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije;
- Boris Rantaša, Gozdarski inštitut Slovenije;
- doc. dr. Alenka Žunič Kosi, Nacionalni inštitut za biologijo.
Kdo so zmagovalci prve slovenske nagrade Natura 2000?
Prvič je bila slovenska nagrada Natura 2000 podeljena leta 2022. Združila je 18 let dobrih praks več kot 100 organizacij, ki so prispevale k učinkovitemu upravljanju območij Nature 2000 z dolgoročnimi učinki. V petih kategorijah so skupno prejeli 21 prijav, osemčlanska žirija pa je razglasila šest zmagovalcev: Notranjski regijski park; Kozjanski regijski park; Nacionalni inštitut za biologijo; Zavod za gozdove Slovenije; Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, območna enota Celje; Javni zavod Triglavski narodni park.
Zmagovalci so poskrbeli za renaturacijo struge Stržena na Cerkniškem jezeru, upravljajo s travniškimi sadovnjaki v Kozjanskem parku, pomembno so prispevali k raziskovanju hroščev v Sloveniji, pomagali so pri preprečevanju škod po velikih zvereh, krepili so sodelovanje s šolami v Biosfernem območju Julijske Alpe ter sodelovali pri upravljanju nahajališča rumenega sleča na Vrhku. Več informacij o zmagovalcih prve slovenske nagrade je dostopnih na spletni strani Živi z Naturo 2000.
Fotografija: Nagrado Natura 2000 v letu 2022 v kategoriji Sodelovanje je na pobudo ZRSVN prejelo Turistično društvo Tržišče. Nagrado je prevzel predsednik društva Miro Povše (v sredini). Avtor fotografije Primož Glogovčan.
Z Naturo 2000 v Sloveniji že 20 let varujemo naravno dediščino slovenskega in evropskega pomena. Območja Nature 2000 danes pokrivajo nekaj več kot 37 % Slovenije. Približno 70 % slovenske Nature 2000 je v gozdovih, 20 % pa na kmetijskih zemljiščih. Z razglasitvijo Nature 2000 pa smo pridobili tudi možnosti črpanja evropskih sredstev za namene njene ohranitve.