Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, je letos že desetič zapored izobraževal in ozaveščal mlade ob reki Muri. V sodelovanju z zunanjimi izvajalci je organiziral serijo izobraževalnih dogodkov pod imenom “Mura Festival”, v preteklosti imenovan kot dogodek »24 ur z reko Muro« ali še prej »BioBlitz«. Ta priljubljen dogodek je namenjen učencem in dijakom osnovnih ter srednjih šol obmurskih občin in njihovim učiteljem/profesorjem. Je odlična priložnost za spoznavanje UNESCO Biosfernega območja Mura in učenje o naravi v naravi ob Muri. Še posebej veseli smo, da se je dogodkov udeležilo več kot 500 učencev in dijakov, saj po njihovih besedah sami v naravo k reki, le streljaj od njihovih domov, ne gredo niti enkrat na mesec.
Dogodki so potekali v aprilu in maju, predvsem okoli mednarodnega dne Zemlje v aprilu in mednarodnega dne biotske raznovrstnosti v maju. Pestrost reke Mure so tako mladi in njihovi učitelji odkrivali in raziskovali vzdolž Mure – v Lisjakovi strugi v Gornji Radgoni, na Otoku ljubezni v Ižakovcih, pri brodu v Melincih, »na Bobrih« v Dolnji Bistrici in pri mrtvici v Kotu. Skupno je bilo izvedenih 12 dogodkov, na katerih so sodelovali zaposleni iz več institucij:
- Zavoda RS za varstvo narave,
- Zavoda za gozdove Območna enota Murska Sobota,
- Slovenskih državnih gozdov Poslovna enota Murska Sobota,
- Inštituta Lutra,
- Zavoda Logarica in
- Pomurske sekcije Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.
Predstavljali so vsebine povezane z reko Muro in UNESCO Biosfernim območjem Mura, obrečno vegetacijo, poplavnimi gozdovi, rečnimi procesi, invazivnimi vrstami ter rastlinskimi in živalskimi vrstami ob Muri, skupaj z mnogimi drugimi zanimivostmi. V letošnjem letu smo vsebine še dodatno popestrili z bogastvom iz globin, mofetami in slatinami, ki jih najdemo v širši pokrajini ob reki Muri.
Letos smo med drugim dali poudarek ozaveščanju o Biosfernem območju Mura in temu, zakaj je treba ohranjati reke in poplavne gozdove, predstavljeni pa so bili tudi ukrepi za obnovo rečne dinamike Mure, izvedeni v projektu Natura Mura in načrtovani v projektu LIFE RESTORE for MDD. Učenci so raziskovali raznolike življenjske prostore poplavne ravnice, med katere spadajo tudi mokrotni travniki, s katerimi se ukvarja projekt ELPS Obnova Evropske Amazonke. Naravno in kulturno dediščino območja so odkrivali preko mofet in slatin, ki sta edinstvena in za marsikoga neznana pojava, ki ju bodo ohranjali v sklopu projekta deProfundis.
Namen dogodkov je bil, da se učenci neposredno v naravi seznanijo z vsebinami varstva narave, spoznajo območje in njegovo okolico ter se poučijo o pomenu narave in procesih v njej. Z izkustvenim doživetjem ob Muri želimo pripomoči k temu, da bodo tudi prihodnje generacije ohranjale in varovale naravo ob Muri.
Za udeležbo in sodelovanje se najlepše zahvaljujemo šolam: OŠ Bakovci, OŠ Beltinci, OŠ Črenšovci, OŠ Gornja Radgona, OŠ Odranci, OŠ Velika Polana, OŠ Veržej in Srednji biotehniški šoli Rakičan. Posebna zahvala pa gre predvsem tistim učiteljem in profesorjem, ki so mlade popeljali k Muri in razumejo pomembnost vključevanja doživljanja in poznavanja narave lokalnega okolja ter njenega varovanja v šolski pouk.
Pripravili Anja Cigan in Monika Podgorelec, Zavod RS za varstvo narave, OE Maribor