Prevention and management of adverse impact of ornamental invasive alien plant species on endangered habitat types and species of EU importance – Preprečevanje in obvladovanje negativnih vplivov okrasnih invazivnih tujerodnih vrst rastlin na ogrožene evropsko pomembne habitatne tipe in vrste

 

Akronim:  LIFE22-NAT-SI-LIFE OrnamentalIAS

Številka projekta: 101107725

Trajanje projekta: 01.10.2023 – 30.09.2029 (72 mesecev)

 

Vodilni partner projekta:

  • Zavod Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN)

 

Ostali partnerji:

  • Razvojna agencija Sora d.o.o. (RAS)
  • Direkcija Republike Slovenije za vode (DRSV)
  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS)
  • Notranjski regijski park Javni zavod (NRP)
  • Javna ustanova za upravljanje zaštićenim podrucjima i drugim zasticenim dijelovima prirode na podrucju Zagrebačke županije Zeleni prsten (Zeleni prsten)
  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije Kmetijsko gozdarski zavod Celje (KGZS-Zavod CE)
  • Arboretum Volčji potok (AVP)
  • Simbio, Družba za ravnanje z odpadki d.o.o. (Simbio d.o.o.)
  • Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet (UNIZG FAZ)

 

Vrednost projekta:

Projekt se sofinancira v okviru programa LIFE, finančnega instrumenta Evropske unije za ukrepe na področju okolja in podnebja, ki ga upravlja CINEA v imenu Evropske komisije v programskem obdobju 2021-2027. Razliko krije Republika Slovenija oziroma partnerji z lastno udeležbo. Celotna vrednost projekta znaša 7.860.114,05 € (delež sofinanciranja EU je 60,00 %, kar znaša 4.716.068,43 €).

 

Cilji projekta:

  1. Omejiti širjenje ITR iz obdelovalnih in urbanih območij (parkov in vrtov) v ogrožene naravne habitate z ozaveščanjem javnosti in sodelovanjem zainteresiranih strani.
  2. Omejiti vnos in širjenje ITR v ogrožene naravne habitate s prilagojenim ravnanjem z vrtnimi odpadki.
  3. Razviti prilagojene tehnike ravnanja z odpadki ostankov ITR in raziskati možnosti alternativne uporabe materiala ITR ter njihov potencial za krožno gospodarstvo.
  4. Nadgraditi in vzpostaviti sistem zgodnjega opozarjanja in hitrega odzivanja na področju upravljanja z vodami in kmetijstva, da se prepreči nadaljnje širjenje ITR in zmanjša njihov negativni vpliv na vrste in habitate, pomembne za EU.
  5. Izboljšati stanje ohranjenosti EU pomembnih vrst in habitatov, ki jih ogrožajo okrasne ITR, z odstranjevanjem in upravljanjem ITR, ki bo nadgrajen in prilagojen specifičnemu habitatu in sektorju (kmetijstvo, vodarstvo in gozdarstvo) na 233 ha in ohranjenih dodatnih 1.407 ha.
  6. Zagotoviti trajnost, prenosljivost in nadgradnjo projektnih rezultatov za nadaljnjo uporabo in razvoj v drugih sektorjih in področjih.

 

Kontakt:

Darja Barič, vodja projekta (darja.baric@zrsvn.si)

Ana Dolenc, strokovni vodja projekta (ana.dolenc@zrsvn.si)

Tamara Kovačič, administrator projekta (tamara.kovacic@zrsvn.si)