Zavod RS za varstvo narave je vodilni partner projekta Kmetovanje za ohranjanje vrstno pestrih travišč s prenosom znanja na kmeta, krajše – EIP suha travišča, katerega cilj je je ohranjanje vse bolj redkih vrstno pestrih travišč. V sodelovanju s projektnimi partnerji ter Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo v projektu razvili prvi rezultatsko usmerjen Kmetijsko-okoljsko-podnebni ukrep (KOPOP) kmetijske politike v Sloveniji, z imenom BK.15 Ohranjanje suhih travišč.

Projekt EIP suha travišča je sofinanciran iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in poteka na projektnih območjih Haloze, Kum in Gorjanci. Osredotoča se na zmanjšanje vpliva kmetijstva na biodiverziteto kmetijske krajine, natančneje na ohranjanje in izboljšanje stanja ter trajnostno upravljanje vrstno pestrih travišč. Glavni cilj projekta je ohranjanje vse bolj redkih vrstno pestrih travišč.


Čmrljeliko mačje uho

V praksi smo na projektnih območjih in izbranih kmetijskih gospodarstvih testno preizkusili izvajanje rezultatsko usmerjenega KOPOP ukrepa za vrstno pestra travišča. Omenjen ukrep je že vključen v Strateški načrt skupne kmetijske politike 2023–2027 za Slovenijo. Temelji na finančni stimulaciji kmetov za doseganje zastavljenega rezultata, ki je v tem primeru prisotnost določenih vrst rastlin. V letu 2025 bo potekal prvi vpis v to novo shemo.

Projekt EIP suha travišča je poleg razvoja rezultatskega ukrepa postregel z modernejšim pristopom spremljanja stanja travišč. Z razvojem mobilne aplikacije »Moj travnik« kmetje digitalno in administrativno enostavno spremljajo ohranjenost svojih vrstno pestrih travišč.

Na terenu z uporabo mobilne aplikacije "Moj travnik"

Trajnostno upravljanje kmetijskih površin pa ni mogoče brez kmeta. Partnerske kmetije projekta so nov pristop uspešno testirale na svojih kmetijah v letih 2023 in 2024. Kmetje so v okviru projekta pridobili dodatna strokovna znanja ter izkušnje, ki so jih po pristopu »kmet uči kmeta« delili naprej drugim kmetom. Odzivi kmetov so bili zelo pozitivni.

Projekt se maja letos izteče, kmetje pa se bodo od letošnjega leta naprej lahko vpisovali v shemo KOPOP BK15 Ohranjanje suhih travišč.