Dogodek, ki že deveto leto zapored združuje otroke, strokovnjake in lokalno skupnost ob reki Savinji, je letos spet potekal v organizaciji ZRSVN – Območne enote Celje. Udeležilo se ga je več kot 200 otrok iz štirih različnih okoliških osnovnih šol, ki so skozi pestre delavnice spoznavali naravne procese, biotske pestrosti in pomen varovanja okolja.

Dogodek so s pozdravnimi nagovori otvorili:

  • g. Primož Brinovec, podžupan Občine Braslovče,
  • g. Darko Jazbinšek, predsednik Ribiške družine Šempeter,
  • Mateja Kocjan iz Zavoda RS za varstvo narave, v imenu direktorja,
  • Ljudmila Strahovnik, ZRSVN OE Celje, organizatorica dogodka


Primož Brinovec, podžupan občine Braslovče in Ljudmila Strahovnik ZRSVN, OE Celje

Dan za Savinjo ni le izobraževalni dogodek za otroke, temveč predstavlja tudi pomembno priložnost za povezovanje lokalne skupnosti, šol, strokovnih institucij in izvajalcev naravovarstvenih dejavnosti.

V okviru dogodka Dan za Savinjo 2025 so otroci sodelovali v raznolikih naravoslovnih delavnicah, ki so jih pripravili strokovnjaki iz številnih institucij. Namen delavnic je bil ozaveščanje o pomenu varovanja narave, reke Savinje in njenih ekosistemov, spoznavanje naravnih procesov ter spodbujanje radovednosti in raziskovalnega duha pri mladih.


Delavnici: Invazivne tujerodne vrste (levo) in skrivnostni nočni letalci (desno)

Delavnice so pokrivale naslednje vsebine:

  • Voda in vodni ekosistemi: kako ohranjati čistočo voda, kakšne živali živijo v rekah, pomen naravne rečne dinamike ter zakaj je Savinja pomembna reka v slovenskem prostoru.
  • Rastline, živali in gozdovi: spoznavanje biotske raznovrstnosti ob reki, gozdnih habitatov, ptic, rib in opraševalcev, pa tudi prepoznavanje invazivnih vrst.
  • Naravna in geološka dediščina: nastanek in preoblikovanje pokrajine, vloga kamnin, fosilov in tal, pa tudi naravne vrednote in zavarovana območja kot del omrežja Natura 2000.
  • Človek in narava: trajnostno ribištvo, čebelarstvo, varstvo gozdov ter pomen sodelovanja lokalnih skupnosti pri ohranjanju narave.

Skozi praktične prikaze, naravoslovne eksperimente in ustvarjalne naloge so otroci neposredno izkusili naravoslovno raziskovanje in se učili o pomembnosti varovanja naravnega okolja.


Delavnici: Hrošči, ali jih res poznamo? (levo), čebelarstvo (desno)

Ob visokih vodah se Savinja razlije in oživlja stare struge, kar omogoča bogato dinamiko habitatov. Od leta 1987 je zgornji del reke zavarovan kot naravni spomenik. Območje je pomembno za obstoj nekaterih evropsko ogroženih živalskih vrst in habitatnih tipov, zato sta dela reke od Grušovelj do Petrovč ter od Celja do Zidanega Mosta od leta 2004 varovana kot del evropskega ekološkega omrežja območij Natura 2000. Ta izjemna naravna dediščina je ključna za obstoj številnih ogroženih vrst in habitatnih tipov tudi na evropski ravni.

Delavnice za otroke so pripravili številni partnerji in strokovnjaki:

Zavod za gozdove Slovenije, NIVO EKO / Direkcija RS za vode, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, Zavod za ribištvo Slovenije, Fakulteta za varstvo okolja Velenje, Univerza v Ljubljani, NTF, Oddelek za geologijo, Čebelarska družina Braslovče, Geološki zavod Slovenije, Ribiška družina Šempeter in Kozjanski park.