V mesecu maju, 2024, so občine Zreče, Vitanje, Mislinja, Lovrenc na Pohorju, Ruše in Slovenska Bistrica skupaj z Vlado RS po večletnih prizadevanjih ustanovile Regijski park Pohorje.

Pohorje, eno izmed naravovarstveno najvrednejših območij v Sloveniji in Evropi, se je tako pridružilo do tedaj tričlanski družini slovenskih regijskih parkov: Regijskemu parku Škocjanske jame, Regijskemu parku Kozjansko in Notranjskemu regijskemu parku.

Upravljanje parka je bilo zaupano Zavodu RS za varstvo narave, ki pri izvajanju nalog sodeluje z občinami ustanoviteljicami ter njihovimi razvojnimi institucijami: RRA Koroška, RIC Slovenska Bistrica in LTO Rogla Zreče.

Ob prvi obletnici delovanja so se 22. maja 2025 na Treh kraljih na Pohorju srečali ustanovitelji in upravljavci parka. Na srečanju so bile predstavljene že izvedene naloge ter tiste, načrtovane za tekoče leto. Potekala je tudi razprava o viziji nadaljnjega upravljanja Regijskega parka Pohorje.

V preteklem letu je park prednostno izvajal naloge ozaveščanja javnosti o varstvu narave, komunikacije z lokalnimi deležniki, usmerjanja obiska in nadzora ter pridobivanja projektnih sredstev. V teku je priprava kohezijskega projekta »Pohorka 2«, ki vključuje ukrepe za izboljšanje stanja najbolj ogroženih vrst in habitatnih tipov Pohorja, obenem pa tudi vzpostavljanje in nadgradnjo interpretacijske infrastrukture.


Na sestanku so bili prisotni: Direktor ZRSVN, dr. Damijan Denac, vodja sektorja za naravne vrednote in zavarovana območja na MNVP, mag. Suzana Zupanc Hrastar, vodja OE Maribor, ZRSVN, Simona Kaligarič, vodja skupine za upravljanje RP Pohorje, Andrej Grmovšek, Andreja Senegačnik RP Pohorje, župan občine Slov. Bistrica, dr. Ivan Žagar, župan občine Zreče, mag. Boris Podvršnik in višja svetovalka za okolje ter prostor, mag. Katjuša Črešnar, župan občine Vitanje, Andraž Pogorevc, Direktor OU občine Mislinja, Blaž Šaloven, Klavdija Gornik, RRA Podravje, direktor RIC Slov. Bistrica, Tomaž Repnik, Jana jeglič, RIC Slov. Bistrica, projektni vodja RRA Koroška, mag. Peter Zajc, in direktor LTO Rogla Zreče, Domen Vogelsang.

Med pomembnejšimi nalogami v prihodnjih letih bo priprava upravljavskega načrta. Zaradi vse bolj pereče problematike voženj v naravnem okolju je načrtovano tudi vzpostavljanje neposrednega nadzora v naravi in usmerjanje obiskovalcev. Park vzpostavlja trdno sodelovanje z javnostjo, saj se zaveda, da je ena ključnih nalog upravljavca učinkovito komuniciranje z različnimi deležniki: lokalnimi prebivalci, lastniki zemljišč, strokovnimi institucijami, obiskovalci, turističnimi ponudniki in društvi.

Poseben poudarek Regijski park Pohorje namenja interpretaciji pohorske narave ter izobraževanju o njenem ohranjanju. Cilj je obiskovalcem ponuditi doživeto spoznavanje izjemne naravne in kulturne dediščine Pohorja v sodobno opremljenih interpretacijskih centrih na Treh kraljih, Kopah in Rogli.

Ob prvi obletnici park pripravlja več dogodkov, vodenj in izobraževanj.

  • 26. maja ob 17. uri sodeluje v Mislinji pri izvedbi okrogle mize »Kako se ogniti pastem množičnega turizma na Pohorju?«
  • 31. maja pa na Rogli pri organizaciji dogodka »Dan za Pohorje«.

V želji, da bi vključili vsebine ohranjanja pohorske narave v učne načrte osnovnih in srednjih šol je bila ustanovljena Mreža šol Regijskega parka Pohorje, za katero so v maju izvedli serijo izobraževalnih dni. V sklopu strokovnih izpopolnjevanj pedagoških delavcev iz vse Slovenije je park izvedel tudi izobraževanje Katis in udeležence opremil z vsebinami o pohorski naravi ter primeri aktivnega vključevanja le-teh v učne načrte.

Verjamemo, da lahko le osveščeni in za naravo občutljivi posamezniki pomembno prispevajo k ohranjanju dragocene pohorske narave, zavarovane kot Regijski park Pohorje. Zato z roko v roki stopamo po pohorskih poteh!