“Ohranjajmo naravno pestrost, okrasimo si življenje brez invazivk”

V okviru projekta LIFE OrnamentalIAS letos prvič poteka mednarodna pobuda “Teden brez invazivk”, ki med 1. in 7. junijem združuje prizadevanja za ozaveščanje o škodljivih vplivih invazivnih tujerodnih rastlin v Sloveniji in na Hrvaškem. Cilj pobude je okrepiti zavedanje javnosti o nevarnostih, ki jih te rastline predstavljajo za naravne ekosisteme, ter spodbuditi njihovo prepoznavanje in preprečevanje širjenja – tudi na domačih vrtovih.

Pobuda poudarja pomen medsektorskega sodelovanja in povezovanja različnih deležnikov, saj lahko invazivne vrste učinkovito omejujemo le z usklajenim pristopom na vseh ravneh – od posameznikov in občin do strokovnih institucij.

Teden brez invazivk vključuje številne dogodke, predavanja in predvsem skupne prostovoljske akcije odstranjevanja invazivk, ki bodo potekale na več kot desetih lokacijah na Gorenjskem, treh v Ljubljani ter dveh v Celju in Novi Gorici. Ključno pri tem je sodelovanje strokovnih služb, občin in prostovoljcev.


Odstranjevanje invazivk v Arboretumu Volčji Potok

Danes so se partnerji projekta v sklopu “Tedna brez invazivk” zbrali v Arboretumu Volčji Potok in odstranjevali rdečeščetinavo robido in barvilnico. Matjaž Mastnak, direktor Arboretuma Volčji Potok je pojasnil, Semena invazivnih rastlin so v park najverjetneje prinesli ptiči – z uživanjem njihovih plodov in kasnejšim iztrebljanjem pomagajo tem rastlinam, da se širijo tudi tja, kjer niso zaželene. Tudi v Arboretumu se tako srečujemo z izzivom odstranjevanja rastlin, ki ne sodijo v naše okolje.

Projekt LIFE OrnamentalIAS povezuje strokovnjake in praktike iz Slovenije in Hrvaške v skupni misiji zmanjševanja prisotnosti invazivk, ki pogosto izvirajo iz okrasnih vrtov, nato pa sčasoma uidejo v naravo in ogrožajo občutljive ekosisteme. S pobudo “Teden brez invazivk” želijo partnerji vzpostaviti vsakoletno akcijo, ki bo prispevala k večji prepoznavnosti invazivnih rastlin in zmanjševanju njihovih negativnih učinkov.

“Lepe okrasne rastline iz daljnih dežel, ki jih sadimo na vrtovih, lahko pobegnejo v naravo, gozdove, ob reke in kmetijske površine ter povzročajo škodo. Nekatere takoj, druge po več desetletjih. V tednu brez invazivk vabimo vse, da z ozaveščanjem in skupnimi akcijami odstranjevanja invazivk krepimo boljše poznavanje invazivk okoli nas ter spodbujamo ustrezno ravnanje z okrasnimi rastlinami, ki so ali lahko postanejo invazivne,” je povedala Sonja Rozman, vodja območne enote Kranj.


Z leve proti desni:  Zorica Zrim (Arboretum Volčji Potok), Sonja Rozman (ZRSVN), Matjaž Mastnak (Arboretum Volčji Potok), Anita Pokorn Oman (Razvojna agencija Sora).

“Obstoječo akcijo “Očistimo Gorenjsko invazivk”, ki poteka že četrto leto zapored, smo letos v okviru projekta LIFE OrnamentalIAS, skupaj z Zavodom RS za varstvo narave in občinami razširili še na tri lokacije na območju Mestne občine Ljubljane, na dve lokaciji na območju Mestne občine Celje in na dve lokaciji v Mestni občini Nova Gorica. Na Gorenjskem bomo v soboto, 7. junija odstranjevali invazivke na štirih lokacijah v Kranju, nato pa še v Škofji Loki, Žireh, Kranjski Gori, Bledu, Gorjah in v Gorenji vasi-Poljane. Združujemo skrb za naravo, prostovoljstvo in zdravje,” je povedala vodja področja okolja Anita Pokorn Oman iz Razvojne agencije Sora, ki v projektu skrbi za komuniciranje.

Z boljšim poznavanjem razširjenosti invazivk, njihovim odstranjevanjem ter ustreznim kompostiranjem ter izbiro priporočenih okrasnih rastlin za vrtove si partnerji in podporniki projekta prizadevajo za zmanjšanje negativnih vplivov invazivk na sistemski ravni in tudi na terenu v trinajstih pilotnih območjih v obeh državah. V tednu brez invazivk v različnih krajih v Sloveniji in na Hrvaškem organizirajo akcije odstranjevanja invazivk, predavanja in delavnice za prepoznavanje invazivk ter kako urejati vrt, da rastline ne bodo škodovale naravi, gozdu in kmetijskim zemljiščem. Kje in kdaj potekajo dogodki, najdete v koledarju.

Utrinke s konference si lahko ogledate tukaj: Facebook

Kako dobro Slovenci in Hrvati poznamo invazivke?

Partnerica projekta LIFE OrnamentalIAS Razvojna agencija Sora je v sodelovanju z raziskovalno agencijo Valicon izvedla javnomnenjsko raziskavo o poznavanju invazivnih rastlin v Sloveniji in na Hrvaškem.

Raziskovalci ugotavljajo, da anketiranci v veliki večini pojem invazivne rastline poznajo in ga znajo opredeliti. Za večino poznanih okrasnih rastlin, ki so tudi lahko invazivne, pa menijo, da niso invazivne ali niso nevarne. V splošnem se zavedajo nevarnosti invazivnih rastlin, a ne prepoznajo invazivnih rastlin. Anketiranci so tudi izpostavili, da si želijo več informacij o invazivkah na splošno, njihovih posledicah, možnostih odstranjevanja ter njihovem vplivu na zdravje, gospodarstvo in biodiverziteto.

Tako v Sloveniji kot tudi na Hrvaškem je med najbolj poznanimi invazivkami ambrozija, sledita bambus in japonski dresnik. Štiri petine anketiranih v Sloveniji (79 %) se strinja, da so okrasne rastline lahko invazivne. Vprašani se zavedajo, da sajenje katerekoli rastline na okrasni vrt ni povsem brez negativnih posledic za naravo. Na Hrvaškem se 6 odstotkov manj vprašanih strinja s trditvijo, da so okrasne rastline lahko invazivne.

Dodatne informacije o rezultatih javnomnenjske raziskave o invazivkah najdete v gradivu Teden brez invazivk.